Geleceğin Telefonları

Teknoloji her geçen gün gelişmektedir. Teknoloji ile birlikte kullanılan teknolojik ekipmanlarda gelişmektedir. Bu çerçevede gelecekte telefonlar nasıl olacağını tahmin etmek pek de zor olmayacak zira bu konuda bize en büyük yardimı hayal gücümüz yapacak. Bana göre teknolojik gelişmeler hayal gücünün ürünüdür. Şöyle bir düşündüğümde gelecekte telefonlarda hologram özelliğini görebileceğimizi düşünüyorum.

Kişiler arasındaki iletişimi temel alan telefon ilerde birbirimizi hologram olarak da görmeyi sağlayabilir. Nitekim Çinli firmalar bunu sağlayan bir cihaz ürettiklerini iddia ediyorlar. Yani çok yakın olmasa da yakında akıllı telefonlarımızdan iletişime geçtiğimiz kişiyi ve izlediğimiz videolardaki unsurları 3D olarak canlı kanlı görebileceğimizi söyleyebiliriz. Bir başka gelişmede telefonların kıvrılabilir olması. Bence gelecekde bükülebilir telefonlar trend olacak ve herkes bu telefonlar için sıraya girecek. Bunun olabilmesi için telefonların esneyebilen malzemeden yapılması ekranının da esneyebilen nitelikte olması gerekir. Bu konuda da çalışmalar yapılmış hatta bükülebilen ekranlar üretilmiştir.

Xiaomi markası 2016 nin ortalarında bükülebilen ekran üretmiş tanıtımını yapmıştı. Ancak bükülebilen telefon için sanırım biraz beklememiz gerekecek. Bu konuda çalışma yapan başka markalarda var. Geçtiğimiz aylarda Samsung’un bu sistem üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Ayrıca Panasonic’de bükülebilen pil üretmiş ve 3D yazıcılar sayesinde bükülebilen elektronik parçacıklar üretilebilecegini duyurmuştu. Bundan sonra Lenova markası bükülebilen telefonu üretmiş ve fotoğrafları internette paylaşılmıştı. Ancak ürün ne zaman piyasaya sürülür ve Türkiyedeki tüketiciler bu ürünle ne zaman tanışır onu bilemiyoruz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki yakında bu telefonlar elimizde belkide bileklik gibi bilegimizde olacak. Merak edenler YouTube ‘ de bükülebilir telefon ve ekranların sızan videolarını izleyebilir.

Yine günümüzde şarjımızın bitmesi kabus gibi bir durum haline gelmiştir. Özelliklede önemli bir iş veya uğraş üzerinde iken telefonun şarjının bitmesi sinir krizlerine bile neden olabilmektedir. Gelecekte ise telefonun içine eklenecek teknoloji ile güneş enerjisi ile batarya dolumunu kendi yapan telefonların üretileceği düşünen sanırım sadece ben değilim. Bu konuda güneş enerjili şarj cihazları üretilmişse de , güneş enerjisi ile şarj olan bataryalar üretildiği söylesede telefonun içine entegre olarak enerji dolumu yapacak bi sistem geleceğini düşünüyorum. Nitekim bu konuda da Çin li dostlatlrimizin çalışma yürüttüğü söyleniyor.Bir cevap yazın