İşletmeniz için İnce İstemci Nasıl Fayda Sağlar?

İNCE İSTEMCİ

İnce istemci teknolojisi kuruluşlara yönetilebilir, güvenli, esnek ve ölçülebilir IT altyapısı oluşturmalarına yardım eder.
İnce Düşünün: İnce İstemcilerin Yararları
Dünya çapındaki CIO’lar kendi IT altyapılarını oluşturma söz konusu olunca benzer kaygılar taşırlar:
IT altyapısını daha güvenli nasıl yapabiliriz?
Kullanıcılara, ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda verilere ve uygulamalara erişmelerini nasıl temin edebiliriz?
Destek masrafını nasıl azaltabiliriz?
IT altyapısını etkili şekilde nasıl yönetebiliriz?
Büyüyen iş taleplerini karşılamak amacıyla altyapıyı kolayca ölçülebilir olmasını nasıl temin edebiliriz?
Bir çok kuruluş, yönetmenin, bakım masrafının ve ölçmenin zor olduğu PC-centric network ortamı içerisinde kapana sıkışmıştır. Tüm bu endişelerin yanıtı server-tabanlı ince istemci bilgisayar ortamıdır. Fakat, ince istemci hesaplamasının kuruluşunuzun altyapısına nasıl düzenlenebileceğine bakmadan önce ince istemcilerin kesin olarak ne olduğu sorusunun üstesinden gelmemize izin verin.

 

İnce istemciler nedir?

Çok basit yapılarında ince istemciler, yazılım veya bir browsera bazı erişimlerle merkezi servera bağlanan katı hal, disksiz cihazlardır.
İnce istemci ortamını anlamak için zorlu bir bedel teklifi gibi ince istemciler yapan öncelikli kavramı anlamak için önemlidir.

İnce istemci ortamı içerisinde, bilgi işlemi bilgi erişiminden ayrılmaktadır.

Bilgi, ince istemci cihaz aracılığıyla kullanıcılar tarafından erişilebilmekte ve server tarafından işletilmektedir. Tüm uygulamalar, kullanıcı cihazları servera erişim için gerekli olan hesaplama kaynakları kadar merkezi server üzerinde çalışır. Bir istemci-centric PC-tabanlı (veya kalın işlemci) ortamı içerisinde, uygulamalar her bireysel PC içerisinde kalır ve bilgi lokal olarak işleme tabi tutulur.

Bunu göz önüne aldığınızda, ince işlemci bilgisayar kazançlarından bazıları hemen görünür olur.

Daha küçük alan: Hard diskler, fanlar, floppy ve CD sürücüleri olmaksızın, ince istemciler tipik olarak PC’lerden çok daha küçük ve çok daha hafiftirler. Bu durum, artan hareketlilik ve taşınabilirliğin yanı sıra azalan iş alanı avantajını apaçık şekilde temin eder.
Maliyet: İnce istemciler, birim başına 250$ ve 500$ arasında tipik masraf tasarrufuyla PC’lerden önemli derecede daha ucuzdur.
Dayanıklılık: İnce istemciler, ince istemci cihazlar için daha uzun bir yaşama dönüştüren daha az hareketli parçalar anlamına gelen katı hal yapısını kullanırlar (PC’lerden iki kat fazla).

Çalışma maliyetleri: Lokal işlemci güç eksikliği güç maliyetlerinde yeteri kadar tasarruf anlamına gelir. İnce istemcilerle 300 bilgisayarını değiştiren bir şirket yalnızca elektrikte yaklaşık 11,694$ tasarruf elde edebilir. Herhangi bir ortam denetimi üzerinde kesin bir artı.
Hırsızlığa Karşı Koyma: bir servera bağlanmadıkça kullanışsız olduklarından, ince istemciler ofislerden çalınma olasılığı daha azdır. Bir çok kuruluş, ince istemci değişiminin sonucu olarak daha düşük sigorta pirimi ödemenin keyfini çıkarmaktadır.
Fakat, bu yararlar sadece buzdağının görünen kısmıdır. Şimdi, kuruluş ortamında ince istemcilere bakmamıza izin verin

Kuruluşunuz ve ince istemciler

Dünya çapındaki şirketler, destek için kendi IT bütçelerinin yaklaşık yüzde 60 ile 80’ini harcamaktadırlar. CTO’lar ve CIO’lar için en büyük meydan okuması kullanıcıların üretkenliği ve sistemlerin güvenliğini ve güvenirliliğini etkilemeden önemli derecede bunu aşağı çekmesidir.

Bu yapılacak kolay bir şey değildir. Günümüz kuruluşunun IT altyapısı çok farklı yerlerdeki yüzlerce kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. İnce-centric PC-tabanlı bilgisayar ortamı içerisinde, meydan okumalar çok fazladır.
PC’ler virüslere ve diğer kötü yazılımlara eğilimlidir. Ağınızdaki her PC, bu yüzden, potansiyel güvenlik riski taşır.
Kullanıcılar, dava ve gizli konulara sizi maruz bırakarak kendi hard diskleri üzerine hassas bilgileri kaydedebilirler.
Masaüstüler iki veya üç yıl içerisinde modası geçmiş duruma düşer ve kuruluşunuz tamir ve güncelleme masrafları içerisinde boğuşmaya başlar.
Network karşısında tüm PC’lerin lisanslı, güncelleştirmeli ve uyumlu yazılımla çalışmasını temin etmek bir destek kabusudur. Sizin IT altyapınız geniş ve yaygın şekilde bulunuyorsa daha fazla meydan okuma bile olabilir.
Aksine, bir ince istemci altyapısı bakım için yeteri kadar daha ucuz ve yönetim için daha basit ve daha güvenlidir.

İnce İstemci, İnce Avantaj
Daha büyük güvenlik: İnce istemci cihazları lokal depolama yapmazlar ve bu yüzden virüs saldırılarına daha az açıktırlar Tüm veriler serverlar üzerinde depolanır ve kullanıcılar kendi cihazlarında hiçbir şekilde bilgi tutmazlar. Bu, gizli dava ve hassas bilgilere izinsiz erişimden kurumunuzu korumaktadır. Bu özellikle, herhangi bir IT güvenliğinin sık sık “zayıf noktası” olan uzaktan işçilerin gerçeğidir.
Yönetimi kolay: Network-centric altyapısı içerisinde, tüm kurumsal uygulamalar ve yazılım server aracılığıyla teslim edilir. Bu, yüzlerce bireysel PC’nin yerine IT destek elemanınızın birkaç server üzerine odaklanmasından dolayı altyapı yönetimini dramatik olarak basitleştirmektedir. Server üzerindeki güvenlik yazılımı ve uygulama yazılımı için herhangi bir güncelleştirme veya değişiklik derhal ince istemci kurumunun karşısına yansıtılacaktır.
Düşük bakım maliyeti: İnce istemciler katı hal cihazlarıdır ve hiçbir mekanik hareketli parçası yoktur. Bu yüzden, PC’ler kadar sık bozulmazlar. Çalışmalar, şirketlerin PC’lerini ince istemcilerle değiştirmeleri sayesinde %20 ile %70 arası IT bütçelerini kısabildiklerini kanıtlamıştır. Ayrıca, kuruluşlar %50’ye kadar IT destek elemanını azaltabilmektedirler. İnce istemciler ayrıca PC’lerden daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdürler.
Ölçümü kolay: Server-tabanlı bir altyapıya ince cihaz eklenerek, hiçbir yazılım kurulumu ve yapılandırma olmadığından bir kabloyu prize takacak kadar basittir. İyi-yapılandırılmış server-tabanlı altyapı on binlerce ince istemciyi desteklemektedir. Kuruluşlar, bu sayede, kendi IT altyapılarını çabuk, etkili ve az maliyetli olarak ölçebilirler.
Daha iyi üretkenlik: Server-tabanlı ince cihazlar sadece herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde kolay erişimiyle iş gücünüzü temin etmezler, ayrıca daha üretken bir iş gücü sağlarlar.

İnce cihazlar, PC’lerden daha az zamanda kapabilir ve açılabilirler.
Veriler, hiçbir veri tabanı bilgisini aygıt ve server arasında ileri geri göndermediğinden kullanıcılara daha hızlı görüntülemeyi de sağlamaktadır.
İnce istemciler, PC’lerden çok daha az zaman kullanırlar
PC kullanıcıları, zamanlarının büyük çoğunluğunu yazılım yönetimi sorunlarıyla uğraşarak geçirirler. Ancak, ince istemci kullanıcıları, yazılım yönetimini IT yöneticilerine bırakarak kendi öz çalışmalarına odaklanabilirler.Bir cevap yazın