Veri Kurtarma Çözümleri

Hard Disk Veri Kurtarma

Bilindiği üzere, sabit diskler ( hard disk ) bilgisayarların ana depolama cihazlarıdır.  Kapasitesine ve kullanılan teknolojiye göre değişmekle beraber bir veya daha fazla alüminyum ve cam disklerden oluşurlar. Bu diskler özel bir manyetik kaplama ile kaplanarak asıl depolama yüzeyleri olarak kullanılırlar. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birçok farklı disk türü geliştirilmeye devam etmektedir. En yaygın türleri SATA, IDE, SAS, SSCI, SSD, SSHD şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Kullanım alanlarının yaygınlığı, artan kapasiteler, gelişen teknolojinin yoğunluğu arttırması, artık ticari işletmelerin dışında bireysel anlamda da kullanımının ciddi oranda artması beraberinde teknolojinin doğası gereği veri kayıplarını da beraberinde getirmektedir.
Sabit disklerde oluşan veri kayıplarını dört ayrı başlıkta gruplandırabiliriz.

1-   Fiziksel Arızalı Hard Disklerden Veri Kurtarma

Disklerin kullanılan cihaz ve işletim sistemi tarafından erişilmesinin mümkün olmadığı diskler bu gruptadır.  Bu tür veri kayıpları kendiliğinden de oluşabileceği gibi, düşme, darbe alma, elektriksel dalgalanmalar, aşırı ısınma,  bad sectorler, sabotaj, doğal afetler vb. durumlarda görülebilmektedir. Bu tür vakalarda vakit kaybedilmeden cihazın enerjisi kesilmeli ve dataları riske atacak bilinçsiz müdahalelerden kaçınılmalıdır. Arızalı harddiskten veri kurtarma desteği için laboratuvarımıza başvurunuz.

2-  Yazılımsal Veri Kayıpları ve Veri Kurtarma

Diskin kullanımında herhangi bir problem olmaması, kullanılan cihaz tarafından doğru ve sağlıklı bir şekilde tanındığı fakat sabataj, yanlışlıkla silme, yedek almadan format ve işletim sistemi kurma, biçimlendirme, RAW formatına dönüşme ( Bu hata bazı durumlarda fiziksel arızalı disklerde de çıkabilmektedir.) vb. şekilde oluşabilen veri kayıplarıdır. Bu tür veri kayıplarında diskin kullanımı durdurulmalı, varsa tüm paylaşımlar ve internet bağlantısı kesilmelidir.  Veri kurtarma uzmanlarımız ile iletişime geçerek ( 444 36 98 ) veri kurtarma desteği alabilirsiniz.

 

3-  Raid Sistemler ( NAS & Server ) :

Genelde ticari işletmelerde kullanılan aynı anda birden fazla diskin tek bir depolama alanı olarak yapılandırılmasını sağlayan çok özel donanım ve yazılımlarla kullanılan depolama birimleridir. Yaygın olarak RAID-0, RAID-5, RAID-6, RAID-10 vb. türleri mevcut olmakla beraber en az 2 diskten oluşmaktadırlar. Bu tür sistemlerde veri kayıpları hem fiziksel hem de yazılımsal veri kayıpları kategorisini içerisinde barındırır. Bir veya daha fazla diskin arızalanması sonucu oluşan veri kayıpları en çok rastlanan veri kaybı türüdür.  Veri kurtarma süreci yüksek kalite standartlarına sahip laboratuvarlarda oldukça yüksek oranda başarı ile gerçekleşmektedir.(Raid Sistemler 2016 yılı başarı oranımız % 97 dir )

4- Fidye Virüsleri ve Sabotajlar

Özellikle son yıllarda artan mail yoluyla veya işletim sistemlerinin güvenlik açıklardan yararlanarak sisteme sızan virüs ve hackerler tarafından dosyaların şifrelenerek fidye talep edilmesi tüm Dünyada ciddi ölçüde yaşanan vakalardır. Ülkemizde en çok Türk Telekom Virüsü, Türkcell Fatura Virüsü, Turkish Cargo Virüsü gibi isimlerle bilinmektedir. Bu tür vakalarda  ( Cryptolocker ve varyantları )  virüsü silmeye yönelik dahi herhangi bir işlem yapılmamalıdır.  Veri Kurtarma uzmanlarımızdan destek almadan sisteme herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır.

KUYSOFT Sahip olduğu uluslararası standartlara uygun laboratuvarı, mesleki eğitim ve yeterliliklere sahip Veri Kurtarma Uzmanları ile yaşadığını veri kaybının türü ne olursa olsun, hard diskveri kurtarma desteği vermektedir.  Sizde ücretsiz analiz hizmetinden yararlanabilir, mümkün olan en hızlı sürede ve ekonomik olarak verilerinize tekrar kavuşabilirsiniz.

Her ne kadar Türkiye’nin bir çok kamu kurum ve kuruluşunun tercihi Kuysoft’tan yana olsa da bireysel kullanıcılar içinde en hızlı ve en ekonomik veri kurtarma desteği yine Kuysoft’ta verilmektedir.