Televizyon Bağımlılığı

Günümüzde artık televizyon olmayan ev yok diyebiliriz. Hatta ve hatta aynı evde birden fazla televizyon bulunabilmktedir. Yaşantımızda içerisinde televizyona çok fazla önem veriyoruz. Bir çok insanın evde vakit geçirmek,boş zamanlarını değerlendirmek için tercih ettiği davranış televizyon izleme olmaktadır. Peki televizyonda neler izliyoruz. Tabi ki en yüksek payı diziler alıyor diyebiliriz.

Dizi sayısının bu kadar çok olmasının nedeni aslında birazda arz talep sonucudur. Ancak hayatımızda bu kadar çok yer edinen televizyon dizilerinin ,programlarının kişilere hem faydaları hem de zararları vardır. Bu fayda ve zararın insanları nasıl etkilediğini ise kişilerin ona ayırdıkları zaman ve hayatlarında nereye konumlandırdıkları belirlemektedir.

Öncelikle Televizyonun insanlara sağladığı yararlar üzerinde duracak olursak;Televizyon elbetteki yararlıdır,insanlık için çok değerli bir icattır; çünkü dünyanın her yerinde olan bir olay hakkında hemen bilgi sahip olmamızı sağlar.Tüm önemli olayların büyük çoğunluğunu televizyonlar sayesinde öğreniriz.

Kişilerin bilgi sahibi olmasında etkilidir. Sürekli televizyon izlettirmemek, bağımlı yapmamak şartı ile çocuklara televizyon seyrettirildiğinde çocukların özellikle konuşma çağındaki çocukların dil gelişimine fayda sağlar çünkü çocukların kelime hazinesini geliştirmesinde etkili olan faktörlerden biridir..İnsanlar sadece bilgi sahibi olmak için değil eğlenmek için de farklı televizyon programlarını tercih edebilmektedirler.Farklı ülkeler hakında bilgi sahibi olup,değişik kültürleri tanıma olan ağına sahip olabilirler. Fakat her teknolojik aletlerde olduğu gibi yeri ve zamanında uygun olmayan süre ile izlenmeyen televizyonun zararları da bulunmaktadır.Televizyonda faydalı yayın yapan programlar olduğu gibi zarar verici yayınlar yapan programlar da bulunabilmektedir. Kişilerin programları izlerken seçici davranmaları bu noktada önem arz etmektedir.Televizyonun zararları hakkında da şu noktalara değinebiliriz.

Televizyon gereğinden fazla izlendiğinde vaktimizin çoğunu televizyon karşısında geçirmiş oluruz.Hem hareketsiz bir şekilde televizyon izlemiş hem de daha yararlı bir takım işlerle uğraşmamız gerekirken, televizyon önünde harcadığımız zaman tüm işlerimizi aksatmış olmaktadır. Çok ifazla televizyon zleyen kişilerde çeşitli göz rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle televizyon çok fazla izleyen çocuklarda konuşma bozuklukları ortaya çıkmakta ve çocuğun asosyalleşmesine neden olmaktadır. Çocuklar televizyon karşısında konuşmadan çok fazla zaman geçirmeye başladığında çocuk etrafı ile iletişim kullanmakta zorlanarak içine kapanık, duygularını ifade edemeyen bir birey olmaktadır.

Televizyonun yararları ve zararları konusunda söylenecek daha bir çok nokta vardır .Biz burada temel hatlarına değindik. Teknolojinin yararları ve zararları konusunda bizler bize fayda sağlayan taraflarını almalı,zararlarından etkilenmemek için televizyonu da amacına uygun olarak kullanmalıyız.Televizyon elbette ki doğru kullanır ise fazlasıyla yararlıdır; fakat bunu abartırsak gereksiz ve boş, faydasız programları izlersek televizyon bizler için zararlı hale gelir.Bir cevap yazın